POCETNA STRANA

Pogledaj i ovaj recept obavezno

POGLEDAJ RECEPT ZA PAPRIKU U PAVLACI NA BRZAKA

POGLEDAJTE KAKO SACUVATI MUSKATLE PREKO ZIME

ZAPRATITE KANAL DA PRATITE SLAVSKE RECEPTE

Podelite recept sa prijateljima

Translate ПРЕВОДАЧ Преведувач TŁUMACZ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ

Mindjusica -fuksija-nega i razmnozavanje

Minđušica ili fuksija vodi poreklo iz Južne i Centralne Amerike. Krajem 18. veka preneta je iz Čilea najpre u Englesku, a zatim i u druge evropske zemlje. Možemo je uzgajati kao sobnu biljku ili na balkonu, u visećim loncima i žardinjerama. Zbog izuzetno bogatih i raskošnih cvetova opravdano je nazivaju kraljicom balkona. Ako je uzgajamo kao kućnu biljku, potrebno ju je staviti blizu zapadnog ili istočnog prozora, ali ne na direktno sunce. Ukoliko je napolju, odgovara joj polusenka ili svetlo mesto zaštićeno od najjačeg podnevnog sunca.Osvetljenje - Fuksije jarkih boja traže sunčana mesta zaštićena od podnevnog sunca, dok vrstama nežnijih boja više odgovara polusenovito mesto sa difuznim svetlom.Zalivanje i vlažnost - Tokom proleća minđušica se često zaliva. U letnjim mesecima zaliva se svakodnevno (po potrebi i dva puta dnevno, ukoliko je u saksiji), uz obavezno orošavanje. Ne sme se dozvoliti da se zemlja sasvim isuši, jer fuksije ne podnose nedostatak vode. Međutim, zemlja ne sme da bude ni previše vlažna.
Provetravanje - Biljka traži dobro provetrene prostorije, ali ne podnosi promaju. U kasno proleće ili početkom leta minđušicu možete izneti na balkon zaštićen od vetra.
Prihrana - Minđušicu treba đubriti od februara do avgusta tečnim mineralnim đubrivom za balkonske biljke.

Orezivanje - Sve ogoljene stabljike potrebno je ukloniti na proleće, a ostale skratiti na dva lisna para, što će stimulisati rast novih izdanaka na kojima će se formirati cvetovi. Redovnim orezivanjem i oblikovanjem dobija se željeni oblik i obilno cvetanje. Biljku je neophodno presaditi u za dva broja veću saksiju. Supstrat za presađivanje treba da se sastoji od humusne zemlje, jednog dela gline i grubog peska. Na dnu saksije obavezno stavite drenažni sloj. Odstranjivanjem precvetalih cvetova podstičete stvaranje novih cvetnih pupoljaka.Razmnožavanje - Posle prolećnog orezivanja reznice možete koristiti za razmnožavanje. Reznice se mogu ožiliti u vodi ili u rastresitom supstratu. Po puštanju korenčića reznice zasaditi u saksiju (u mešavinu koja se sastoji od dva dela gline i jednog dela krupnog peska i treseta, ili baštenske zemlje). Mladi izdanci minđušice cvetaju iste godine. Kod mladih biljaka otkidaju se izrasli vrhovi radi dobijanja grmastog oblika. Problemi - Najčešći uzrok opadanja listova su topao i suv vazduh, kao i nedostatak vlage u zemljištu. Zbog toga je potrebno da biljku redovno orošavate i zalivate. Razlozi koji mogu da dovedu do opadanja cvetnih pupoljaka su i nepravilno zalivanje (previše ili premalo vode), slabo osvetljenje, visoka temperatura ili premeštanje saksije s jednog mesta na drugo. Pojava smeđih mrlja na rubovima lista znak je preteranog zalivanja ili hladnoće.Podelite sa prijateljima na fb ovaj tekst mozda zatreba nekoj prijateljici.

Pogledajte i recept za najlepsu salatu sa pecenim paprikama

procitaj i ovaj recept